19 Mayıs Konuşması

Büyük, Türk Kurtuluş Savaşı’nın kıvılcımlarının oluştuğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temellerinin atıldığı gün 19 Mayıs, aynı zamanda Ulu önder Kemal Atatürk’ün doğum günü olarak da kabul edilir.

Atatürk’le yapılan bir söyleşi sırasında: “Ben 19 Mayıs’ta doğdum”, demiştir. Atatürk’ün açıklamasına dayanılarak, 19 Mayıs sadece ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak değil, “Atatürk’ü Anma Günü” olarak da kutlanmaktadır.

Büyük önder ve katıksız kurtarıcının, 20 Eylül 1919’da Sivas’ta Amerikan Generali Harbord’la görüşmesi sırasında, General’in, “Fakat millet ve siz, her türlü çalışmada ve fedakârlıkta bulunmanıza rağmen muvaffak olamazsanız ne yapacaksınız?” sorusuna verdiği şu önemli yanıt şöyledir:

“Millet ve biz yok, BİRLİK halinde millet var! Biz ve millet ayrı ayrı şeyler değiliz. Ve şunu kesin olarak söyleyeyim ki bir millet, varlığı ve bağımsızlığı için her şeye girişir ve bu gaye uğrunda her fedakârlığı yaparsa, muvaffak olamaması mümkün değildir. Elbette muvaffak olur. Muvaffak olamaz ise o millet ölmüş demektir. Şu halde, millet yaşadıkça ve her türlü fedakârlıkta bulundukça muvaffak olamaması hatıra gelmez ve böyle bir şey söz konusu olamaz!” (Mazhar Müfit Kansu, E.Ö.K. Atatürk’le Beraber; Cilt: II, s. 346)

Her 19 Mayısta toplantı ve yürüyüşlerde gösterdiğimiz birlik ve dayanışmanın, ‘kırmızı-beyaz’ renklerle donatılmış ve güzel Türk bayraklarıyla taçlandırılmış olarak sürmesini ve güçlenmesini dileriz. 19 Mayıs özgürlüğe giden yolun açılış günüdür. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!..

%%%
19 Mayıs hakkında sitemizde bulunan yazıları da okuyabilirsiniz. Ayrıca 19 Mayıs konulu yazı, şiirleriwww.rehberogretmen.biz sayfasından da okuyabilirsiniz.