Özürlü Memur Alımı

Özürlü memur alımı üzerine çok yazıldı çok sözler verildi. 2010 yılında 30000 engelli memur alımı olacak dendi ama sadece 7-8 bin kadarı kamuya yerleştirildi. Bu konunun peşini hiç bırakmayan CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut DİBEK’in özürlü sayıları ve istihdamı ile ilgili soru önergesini aşağıda sunuyoruz…

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıdaki sorularımın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma ŞAHİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla dilerim.

Av. Turgut DİBEK
Kırklareli Milletvekili
Adalet Komisyonu Üyesi

Ülkemizde yaşayan özürlüler; eğitim, sağlık ve günlük sosyal yaşama kadar çok sayıda alanda çeşitli engellerle karşılaşmaktadır. Özellikle son yıllarda, iş yaşamında var olabilmek amacıyla büyük mücadele vermektedirler. Seçim Bölgem Kırklareli’nde özürlüler bu konuda büyük sorunlarla karşılaşmaktadır.

Buna göre,

1. Ülkemizde yaşayan özürlü yurttaşlarımızın sayısı kaçtır? Bu özürlü yurttaşlarımızın yaş grupları nelerdir? Ülkemizde, çalışma çağındaki özürlü sayısı kaçtır?
2. Seçim Bölgem Kırklareli’nde yaşayan özürlü yurttaşlarımızın sayısı kaçtır? Bu özürlü yurttaşlarımızın yaş grupları nelerdir? Bu ilimizde, çalışma çağındaki özürlü sayısı kaçtır?
3. Ülkemizde çalışma çağındaki özürlülerin kaç tanesi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaktadır?
4. Seçim Bölgem Kırklareli’nde çalışma çağındaki özürlülerin kaç tanesi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaktadır?
5. Ülkemizde yasalara göre kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmesi gereken özürlü yurttaşlarımızın sayısı kaç olmalıdır? Bu kadrolardan kaçı ve hangi kurumlardakiler boştur? Bu kadroları doldurmayan kamu kurum ve kuruluşlara gerekli yaptırımlar uygulanmakta mıdır?
6. Seçim Bölgem Kırklareli’nde, yasalara göre kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmesi gereken özürlü yurttaşlarımızın sayısı kaç olmalıdır? Bu kadrolardan kaçı ve hangi kurumlardakiler boştur?
7. Seçim Bölgem Kırklareli’nde özel sektörde çalışan özürlü yurttaş sayımız kaçtır? Özürlü çalıştırması gereken; ama, çalıştırmayan kaç tane özel sektör firması vardır? Bu firmalara herhangi bir yaptırım uygulanmakta mıdır?