Engelliler de Açılım İstedi

   Günlük yaşamdaki engelleri protesto etmek isteyen bir grup engelli, yürüyüş yaptı. ENGELSİZ Erişim Ankara Platformu üyesi bir grup engelli “” talebiyle yürüyüş yaptı.
 Dikimevi Ankaray İstasyonu’ndan Kurtuluş Parkı’na yürüyen engelliler, engellilere yönelik politikaları ve günlük yaşamdaki engelleri protesto eden sloganlar attı.

Benzer içerikli pankartlar taşıyan engelliler adına açıklama yapan platform sözcüsü Burak Sarı, “Toplumun ve sistemin bize koyduğu engeller yüzünden engelliyiz” diyerek, sokaklarda ve güncel hayatta ayrımcılığa sonuna kadar karşı olduklarını söyledi.

Ankara’da yaşamak çile

Sarı, 2005 yılında çıkarılan Özürlüler Yasası’nın şehirlerdeki mimari ve toplu taşımanın engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesini öngördüğünü hatırlatarak, 2012 yılına kadar tamamlanması öngörülen çalışma konusunda henüz ciddi bir ilerleme bulunmadığını söyledi.

Kentlilik bilincinin tüm vatandaşların kent yaşamına eşit ve özgürce ulaşabilmesinden geçtiğine işaret eden Sarı, “Avrupa’nın en iyi başkenti ödülünü alan Ankara’da yaşamak engelliler için olduğu kadar engelsiz insanlar için de bir nevi çile durumundadır” diye konuştu.

Erişilebilirliğin bir hak olduğunu ve engellenmemesi gerektiğini belirten Sarı, engelli vatandaşların sorunları için daha çok bütçe ayrılması talebini dile getirdi.