Engelliler mendil üretecek

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Altı Nokta Körler Derneği tarafından işletilecek ıslak mendil atölyesi törenle hizmete açıldı.
Atölyenin açılışında konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kentte çok güzel bir projeyi bugün başlatmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’nün sağladığı 150 bin liralık bir kaynağı bu projede istihdam amaçlı olarak Diyarbakır Altı Nokta Körler Derneğine emanet ettiklerini belirten Mutlu, ”Diyarbakır Altı Nokta Körler Derneği, bugüne kadar eğitim konusunda engelli kardeşlerimize destek çıktı. Biz de Valilik olarak elimizden geleni yapacağız. Bu projede 10 kişi istihdam edilecek, üretim başladı. Bundan sonra Diyarbakır bu işe sahip çıkacak, firmalarımız destek olacak. Bu projenin büyümesi gelişmesi lazım” dedi.

Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Süha Sağlam da, 60 yıllık geçmişi olan kamu yararına bir dernek olduklarını ve bu süre içerisinde görme engellilerin de toplumun bir parçası olduğunu fark ettirmek için girişimleri olduğunu kaydetti.

Meclis’te de bununla ilgili çalışmalar yaptıklarını anlatan Sağlam, ”Fakat, hiçbir çalışma beni bu kadar heyecanlandırmadı. Tüm engelliler kendilerine fırsat verildiği zaman yararlı olmaktadırlar. Eğitim, rehabilitasyon ve istihdam alanında kendisini yetiştirme fırsatı bulan bütün engellilerin topluma üretken bir birey olarak hizmet edeceğini göstermek açısından bu atölye çok ciddi bir örnek olarak görülecektir. Türkiye’de birçok yerde ıslak mendil atölyesi ve fabrikası vardır. Ama bu atölye, engellilerin başardığı ve işleteceği ilk meslek gruplarındandır. Bu da ilk kez Türkiye’de Diyarbakır’da gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

Açılıştan sonra, Diyarbakırlı bir lokanta işletmecisi, 100 bin adetlik ilk ıslak mendil siparişini verdi.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi