İstanbul’da özürlülere şok

İstanbul’da haftada 7 gün hizmet veren “Alo 153 ” süresi kısaltıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı olan İstanbul Özürlüler Merkezince haftada 7 gün hizmet veren “Alo 153 Özürlü ve Yaşlı Ulaşım Hizmeti” 5 güne düşürüldü. CHP sürenin yeniden 7 güne çıkarılması için harekete geçti.

CHP İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyeleri Nihat Arıcan”ın hazırladığı ve Naci Candaş”ın imzaladığı yazılı önerge İBB meclis Başkanlığı”na oy birliği ile havale edildi. ALO 153 Özürlü ve Yaşlı Ulaşım için 7 gün verilen hizmetin 5 güne düşürülmesini eleştiren CHP”li Üye Nihat Arıcan önergesinde şunlara değindi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı olan İstanbul Özürlüler Merkezi (İSÖM)”nin kuruluş sebebi; İstanbul”da yaşayan özürlülerin yaşam koşullarını iyileştirmek, bağımsızlaşmalarına destek olmak, toplumsal gelişmelerden pay almalarına yardımcı olarak üretime katkıda bulunmalarını sağlamayı hedeflemektir. Bu bilgi İstanbul Büyükşehir Belediyesi internet sayfasından alınmıştır.”

“İSÖM”ün vermiş olduğu hizmetler ile ilgili geniş bilgiler bulunmaktadır. Hepsi önemli olan bu hizmetlerden bir tanesi ALO 153 Özürlü ve Yaşlı Ulaşım hizmetidir. Daha önce haftada 7 gün verilen ve verilmesi gereken bu özürlü hizmeti haftada 5 gün verilmeye başlandı. Engelli ve özürlüler için bu hizmetin haftada yedi gün verilmesi bu hizmetin önemine değer katar. Bütçe kısıtlaması sebebiyle bu hizmet beş güne düşürüldü ise, kısıtlamanın başka yerden yapılmasını ve özürlülere ALO 153 Özürlü ve Yaşlı Ulaşım hizmetinin eskisi gibi haftada 7 gün olarak verilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederiz.”