ENGELLİLER ALANINDAKİ ÖNEMLİ GELİŞME VE HABERLER

SAĞLIK BAKANLIĞI ÖZÜRLÜ PERSONEL ALIMI SINAVI ERTELENDİ

19 Eylül’de yapılacağı açıklanan Sağlık Bakanlığı özürlü personel alımı sınavlarının; sınav teknolojisi, salon ve refakatçi temini, değişik unvanlı özür gruplarının öğrenim düzeyine göre soru ve cevaplar ile sınav kılavuzların hazırlanması ve sınavların tüm illerde yapılabilmesi bakımından, daha donanımlı bulunan ve kanunla kurulu sınav merkezi olan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nce yapılması kararlaştırıldı. Sınav tarihi ile diğer hususlar Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılacak protokolle belirlendikten sonra www.saglik.gov.tr adresinden ilan edilecektir.

——————————————————————————–

27. ÖZÜRLÜLER YÜKSEK KURUL TOPLANTISI

27. Özürlüler Yüksek Kurulu toplantısı 10 Ağustos 2010 tarihinde Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye KAVAF başkanlığında Kurul üyeleri ve davetli kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

27.Özürlüler Yüksek Kurulu Toplantısı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.
27.Özürlüler Yüksek Kurulu Toplantısı – Basın Bülteni ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.
27.Özürlüler Yüksek Kurulu Toplantısına ait fotoğraflar için tıklayınız.

——————————————————————————–

YEREL YÖNETİMLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER TEKNİK EL KİTABI YAYINLANDI

Yerel Yönetimlerin yapılı çevrede özürlüler için ulaşılabilirlik düzenlemeleri konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla, Başkanlığımız ve Gazi Üniversitesi işbirliğinde “” hazırlanmıştır. Bu yayın sayesinde her büyüklükteki belediyenin teknik elemanlarına ulaşılarak konuya ilişkin bilgi sahibi olmaları ve özürlüler için gerekli düzenlemelerin yapılması amaçlanmaktadır.

——————————————————————————–

KARABÜK ÖZÜRLÜLER VERİTABANI PROJESİ

Karabük İli genelinde yaşayan özürlülerin aile hekimlerince veya kontrolünde tespitinin yapılarak, Karabük Valiliği Özürlüler Veritabanı ve Ulusal Özürlüler Veritabanına girişini sağlamak, özürlülerin sosyal yaşantıya kazandırılmasına yönelik yapılacak proje, politika ve planlamalara yönelik sağlıklı veri oluşturmak amacıyla, Başkanlığımız ve Karabük Valiliği işbirliği ile yürütülen ve “Bireye Erişim” kategorisinde Erişilebilirlik Şampiyonları’09 ödülünü alan “Karabük Özürlüler Veritabanı Projesi” nin sonuç raporu, Karabük Vali Nafiz Kayalı Gençlik Merkezinde yapılan toplantı ile açıklandı.

——————————————————————————–

ÖZÜRLÜ SAĞLIK KURULU RAPORU ÜCRETLERİ

03.03.2004 tarih ve 3539 (2004 / 30) sayılı Sağlık Bakanlığı genelgesinde; “Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik‘ te de belirtilen yetkili sağlık kuruluşlarına özürlü almak için başvuran vatandaşların raporlarından bağış veya evrak parası adı altında herhangi bir ücret talep edilmemesi, muayene, tetkik ve işlemleri neticesinde doğan hizmet bedellerinin; 28.01.2002 / 3654 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ve 03.12.2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca muayene, tetkik ve rapor ücreti alınmaması gerekmektedir.” hükmü yer almaktadır. Söz konusu genelge hükümlerine uyulması gerekmektedir.